W jaki sposób odpowiednio ustawić głośnik centralny?

W jaki sposób odpowiednio ustawić głośnik centralny?

Decydując się na zakup zestawu kina domowego wiemy, że do użytku będziemy mieli kilka różnych głośników. Będą się one różniły między sobą wielkością, rodzajem tonów jakie będą się z nich wydobywały, jak również funkcją. Dlatego też, chcąc mieć pewność, że wszystko będzie tutaj działało dokładnie tak jak powinno, musimy sprawdzić, jak ustawić te wszystkie głośniki, tak aby mieć pewność, że dźwięk będzie się rozchodził w odpowiedni sposób i faktycznie uzyskamy taki efekt, na jakim najbardziej nam zależało.

Dowiedzmy się jak najwięcej o głośnikach

W pierwszej kolejności powinniśmy poświęcić trochę czasu na to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o głośnikach, które są nam proponowane w takim zestawie kina domowego. Wówczas poznamy ich funkcje i łatwiej będzie nam ocenić, gdzie powinniśmy je ustawić. Co więcej, często producenci takich głośników sami dają nam sugestie odnośnie ich ustawienia, bo w końcu im także zależy na tym, aby były ustawione w prawidłowy sposób, bo to oznacza, że będziemy zadowoleni z ich produktu i będziemy polecali go innym osobom.

Głośniki tylne, jak sama nazwa wskazuje należy ustawić za miejscem, w którym planujemy siedzieć i oglądać filmy. Głośnik centralny za to, powinien być ustawiony dokładnie naprzeciwko nas. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasze głośniki będą dopasowane tonalnie, jak i dynamicznie, a wszystko będzie brzmiało dokładnie tak jak powinno, a my będziemy mogli się cieszyć z dźwięku, który w niesamowity sposób będzie nas otulał.

To trzeba wypróbować

Oczywiście znajdziemy podpowiedzi w jaki sposób ustawiać głośnik centralny, jak głośniki lewy i prawy, a jak tylne, tak aby uzyskać jak najlepsze dźwięki. Jednak prawda jest taka, że rozchodzenie się dźwięku, w znacznej mierze będzie zależało od wielkości pokoju i rozmieszczenia w nim różnych rzeczy. To oznacza, że tak naprawdę musimy się upewnić czy faktycznie ustawienie zgodne z sugestią producenta będzie właściwe.

O ile powinniśmy pilnować, żeby głośnik centralny faktycznie był naprzeciwko nas, o tyle może się okazać, że pozostałe głośniki będą musiały być ustawione pod większym kątem od tego centralnego. Dlatego też, warto wypróbować kilka różnych ustawień i ocenić, co najlepiej będzie pasowało, w jakiej odległości i konkretnie w jakim miejscu muszą stać kupione przez nas głośniki, aby efekt był dokładnie taki, jak sobie zamarzyliśmy. Najważniejsze jest to, aby głośnik centralny stał dokładnie naprzeciwko miejsca, w którym planujemy siedzieć podczas oglądania filmów.

Resztę będziemy musieli odpowiednio dopasować.