Typy słuchawek – Poznaj zalety i wady każdych z nich

Typy słuchawek – Poznaj zalety i wady każdych z nich

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem słuchawek, to z pewnością już wiemy, że oferowane nam są one w różnych typach. To oznacza, że dokładnie powinniśmy się zastanowić, które z nich najlepiej będą odpowiadały na nasze potrzeby, które będą dla nas najwygodniejsze i w które z nich, z pewnością powinniśmy zainwestować, tak aby mieć poczucie, że to faktycznie jest dobry zakup. Warto porównać wszystkie możliwe opcje i po kolei odrzucać te propozycje, które będą najmniej do nas przemawiały, aż w końcu dojdziemy do tej, która będzie idealna dla nas.

Główny podział

Przede wszystkim warto wiedzieć, że słuchawki dzielimy na nauszne, douszne i dokanałowe. Pierwsze jak sama nazwa wskazuje są nakładane w taki sposób, że zakrywają uszy. Nie uciskają, nie sprawiają bólu, są wygodne użytkowaniu, ale jednocześnie ich wadą może być to, że są stosunkowo duże, a to oznacza, że nie zawsze łatwo będzie je zabrać ze sobą. Z koleisłuchawki douszne wkładamy w ucho, jednak musimy się liczyć z tym, że mogą być one mało wygodne, możemy czuć dyskomfort, a do tego jeszcze nie mają one żadnej izolacji, przez co dokładnie będziemy słyszeli hałas, który będzie docierał do nas z otoczenia, co może przeszkadzać w słuchaniu muzyki, a co się z tym wiąże, może powodować, że stopniowo będziemy zwiększać głośność, przez co możemy doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Ostatni rodzaj to słuchawki dokanałowe działające na podobnej zasadzie jak douszne. Z tą różnicą, że są mniejsze, wkładane są do kanału słuchowego, a dodatkowo jeszcze posiadają specjalną gumkę, która w niewielkim stopniu niweluje hałasy z zewnątrz, a do tego sprawia, że korzystanie z takich słuchawek jest wygodniejsze.

Otwarte, zamknięte lub półotwarte

Możemy korzystać ze słuchawek otwartych. A więc takich, które nie będą zatrzymywały dźwięków, które będą docierały do nas z otoczenia. To oznacza, że nawet słuchając muzyki, przez cały czas będziemy wiedzieli, co dzieje się dookoła nas. Ich minusem jest to, że jeśli hałas będzie duży, to będziemy zwiększali głośność, aby lepiej słyszeć muzykę. Poza tym, otoczenie także będzie słyszało to, czego słuchamy my.

Z kolei słuchawki zamknięte świetnie odcinają nas od zewnętrznych dźwięków. My nie słyszymy co się dzieje dookoła nas, ale także inni nie słyszą, czego my słuchamy. Jest to wygodna opcja, bo nawet przy dużym hałasie możemy mieć głośność ustawioną na niewielkim poziomie. Jednak spacerując po mieście i nie słysząc co się dzieje dookoła, możemy stwarzać zagrożenie. Dobrą opcją mogą być słuchawki półotwarte. One z jednej strony niwelują w niewielkim stopniu dźwięki z zewnątrz, a więc będziemy je słyszeć, ale mniej. Dzięki temu nie będziemy musieli zwiększać głośności w słuchawkach, ale też będziemy słyszeć, gdy będzie nadjeżdżał samochód.

Warto zobaczyć jakie słuchawki są nam proponowane i wybrać te najlepsze dla siebie.