Słuchawki nauszne – czy mają negatywny wpływ na słuch?

Słuchawki nauszne – czy mają negatywny wpływ na słuch?

Z pewnością wiemy, że do wyboru mamy wiele różnych słuchawek. Mamy takie, które wkładane są do uszu, jak i takie, które nakładane są na uszy. Co więcej, mamy słuchawki, które pozwolą nam całkowicie wyciszyć to co dzieje się na zewnątrz, jak i takie, które będą w mniejszym lub większym stopniu pozwalały, aby dźwięki z otoczenia docierały do naszych uszu, co może się sprawdzić, gdy jesteśmy na mieście i jednak powinniśmy mieć wiedzę o tym, co dzieje się dookoła nas. Nie mniej warto sobie zadać pytanie czy korzystanie z takich słuchawek jest bezpieczne i czy czasami nie niszczymy sobie przez nie słuchu.

Polecane są nauszne

Od jakiegoś czasu coraz częściej polecane są słuchawki nauszne. Co prawda są one dość duże, a więc mogą się wydawać mało poręczne, jednak dzięki temu, że nie wkładamy ich do uszu, nie musimy się później męczyć z bolącym uchem. Poza tym wbrew pozorom takie słuchawki nauszne są wygodniejsze, bo nic nas nie uciska, a to oznacza, że możemy z nich korzystać przez znacznie dłuższy czas. Ale czy to oznacza, że używanie ich nie wpływa negatywnie na nasz słuch? Tak naprawdę wiele będzie tutaj zależało od tego, jaki konkretnie typ słuchawek nausznych będziemy stosowali.

Dlatego też, warto sprawdzić, co jest nam tutaj oferowane, jak działają poszczególne propozycje i na tej podstawie zdecydujemy, czy chcemy się zaopatrzyć w słuchawki nauszne, które są otwarte czy jednak wolimy wybrać takie, które będą nam oferowały system zamknięty.

Otwarte czy zamknięte?

Jeżeli chodzi o słuchawki nauszne otwarte, to musimy mieć świadomość, że nie będą one izolowały dźwięków z zewnątrz, które będą do nas docierały. W cichym miejscu czy w domu, to nie będzie przeszkadzało. Z jednej strony będziemy słyszeli to co się dzieje dookoła nas, z drugiej będą to na tyle ciche dźwięki, że nie będziemy odczuwali potrzeby, aby ustawiać większą głośność odsłuchiwanej muzyki.

To oznacza, że w ten sposób nadal będziemy mogli dbać o nasz słuch. Jednak jeśli będziemy z nich korzystać w miejscu, w którym jest hałas, to odruchowo będziemy zwiększać głośność, a w ten sposób doprowadzimy do sytuacji, że do naszych uszu będzie docierał dźwięk znacznie głośniejszy niż powinien. Dlatego też, jeśli chcemy słuchać muzyki w miejscach, w których jest bardzo głośno, lepiej zrobimy wybierając słuchawki nauszne zamknięte. Wówczas żadne dźwięki z zewnątrz nie będą do nas docierały, a więc głośność w naszych słuchawkach będzie mogła być ustawiona na bezpiecznym poziomie, który nie będzie wpływał negatywnie na nasz słuch.

To czy słuchawki nauszne są bezpieczne dla naszego słuchu czy nie, będzie zależało od kilku czynników. Przede wszystkim od tego czy są one otwarte czy zamknięte, oraz od tego, jaki hałas będzie panował dookoła nas.