Płyty winylowe vs. nowoczesne rozwiązania – czyli o wadach i zaletach

Płyty winylowe vs. nowoczesne rozwiązania – czyli o wadach i zaletach

Mogłoby się wydawać, że płyty winylowe odeszły już w zapomnienie i przy nowoczesnych rozwiązaniach pozwalających na słuchanie muzyki, już nie powrócą. Jak się jednak okazuje, coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju propozycje na płyty winylowe, nie tylko na te stare, które zostały wydane lata temu, ale również na nowe, które wydawane są obecnie i to czasami przez stosunkowo młode zespoły. Czy słuchanie winyli faktycznie ma sens, skoro teraz do wyboru mamy tak wiele, różnych rozwiązań pozwalających na słuchanie muzyki?

Jak to jest z płytami winylowymi?

Na początek powinniśmy się zastanowić, jak to faktycznie jest z płytami winylowymi, co nam one oferują, a co może nas do nich zniechęcać.

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że płyty winylowe oferują nam niepowtarzalne, ciepłe brzmienie, a to oznacza, że muzyka odsłuchiwana na takich nośnikach będzie miała zupełnie inne walory, co sprawi, że będziemy ją odbierali w całkiem inny sposób. Dodatkowo winyle potrzebują odpowiedniego traktowania, takiego jak chociażby czyszczenie, czy konieczność fizycznego ich uruchamiania, co sprawia, że będziemy ich bardziej świadomi, a słuchanie muzyki będzie odbywało się w sposób bardziej skupiony i przemyślany. Oczywiście minusem takich płyt winylowych jest to, że są one stosunkowo duże i ciężkie, do tego wymagają odpowiedniego traktowania, jak i specjalnego odtwarzacza, a więc gramofonu, żebyśmy mogli ich w ogóle posłuchać.

Inne nośniki?

W porównaniu z płytami winylowymi inne rozwiązania pozwalające nam na słuchanie muzyki są bardziej wygodne. Możemy skorzystać z plików MP3, które będą zapisane na naszym dysku w komputerze albo nawet na telefonie komórkowym, co sprawia, że będziemy mogli słuchać ulubionej muzyki dosłownie wszędzie gdzie będziemy. Dodatkowo jeszcze takie pliki nie zajmują dodatkowego miejsca i możemy ich mieć ogromną ilość.

Jednak może się okazać, że takie ich bezmyślne odtwarzanie, kiedy po prostu je włączamy i muzyka leci przez kilka godzin, będzie sprawiało, że nie będziemy zwracali na nią uwagi, że nie będziemy tak do końca jej świadomi. Dodatkowo przy takich plikach nie trzeba nic robić, a to będzie oznaczało, że tutaj również pewna doza świadomości przy słuchaniu muzyki nie będzie miała miejsca. Zarówno płyty winylowe, jak i nowoczesne rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony.

Warto się zastanowić co do nas bardziej przemawia, na czym nam bardziej zależy. Poza tym, można iść na kompromis. W domu słuchać muzyki z płyt winylowych, poza domem korzystać z możliwości jakie dają nam nowoczesne rozwiązania.