Płyty CD vs. nowoczesne rozwiązania – analiza porównawcza

Płyty CD vs. nowoczesne rozwiązania – analiza porównawcza

Co chwilę w świecie dźwięków możemy trafić na nowe propozycje, co wiąże się przede wszystkim z postępem technologicznym. To też oznacza, że nie tylko mamy propozycję lepszego dźwięku, który pozbawiony jest wszelkich zakłóceń, ale również mamy propozycję nowych nośników tego dźwięku, tak aby wszystko było dla nas jak najwygodniejsze. Dlatego też możemy się zastanawiać czy nadal powinniśmy korzystać z płyty CD, czy może jednak powinniśmy przerzucić się na pliki MP3, które będą odtwarzane z naszego smartfona albo komputera? Prawda jest taka, że zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony.

Warto się nad tym zastanowić

Przede wszystkim warto tutaj podkreślić, że płyty CD mają w sobie coś niezwykłego.

Z jednej strony pozwalają nam one uzyskać niesamowite dźwięki, które będą czyste i mocne, z drugiej sam fakt trzymania w rękach krążka, który został przygotowany przez naszych ulubionych wykonawców, który jest dopracowany nie tylko pod kątem dźwięków, ale również wizualnego wyglądu sprawia, że możemy być jego dumnymi posiadaczami. Do tego, jeśli popatrzymy na całość działań związanych z włączaniem takiej płyty CD, to można z tego zrobić wspaniały rytuał, który pomoże nam się odprężyć po całym dniu. Jednak fakt jest również taki, że płyty CD są mało poręczne i o ile w domu jeszcze możemy z nich korzystać, o tyle poza nim może to być już utrudnione. Są one dość spore, do tego stosunkowo delikatne, a więc nie trudno o ich złamanie.

Nie zmieszczą się w kieszeni, a do tego musimy mieć specjalny odtwarzacz płyt CD, aby móc korzystać z takiego rozwiązania.

Inne formaty

Jeżeli pomyślimy o formatach MP3, to zdecydowanie są one wygodniejsze. Możemy mieć na komputerze albo w telefonie specjalne playlisty, które pozwolą nam na odsłuchiwanie konkretnych plików, dzięki czemu zawsze będziemy mogli mieć przy sobie naszą ulubioną muzykę. Nie zabierają one zbyt wiele miejsca, nie będziemy mieli problemów z ich przenoszeniem.

Jednak fakt jest taki, że nie zawsze takie pliki MP3 nagrane są w dobrej jakości, a to oznacza, że może się czasami okazać, że dźwięk, który będzie nam przez nie oferowany, będzie pozostawiał wiele do życzenia. Dodatkowo bardzo łatwo można taki plik usunąć, a to będzie oznaczało dodatkowy czas na jego wyszukanie i ściągnięcie. Zarówno płyty CD, jak i nowoczesne rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Z pewnością warto korzystać z jednej, jak i drugiej propozycji, dopasowując je do naszych aktualnych możliwości i potrzeb.

W domu możemy słuchać ulubionej muzyki z płyty CD, poza nim z plików MP3.