Kino domowe vs. zestaw stereo. Poznaj ich zalety i wady

Kino domowe vs. zestaw stereo. Poznaj ich zalety i wady

Coraz większe znaczenia ma dla nas to, jaki dźwięk do nas dociera podczas odtwarzania filmów. Nawet jeśli oglądamy filmy w domu, chcemy aby dźwięk brzmiał tak jak w kinie, aby otulał nas z każdej strony i dawał wrażenie, jakbyśmy byli w samym środku dziejącej się akcji. To też oznacza, że coraz większą uwagę zwracamy na głośniki, z których korzystamy. To z kolei prowadzi do pytań czy lepiej zainwestować w kino domowe czy może w zestaw stereo. Jak zawsze, tak i tutaj mamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań, dlatego też powinniśmy się zastanowić na czym nam zależy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować.

Kino domowe?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że podczas oglądania filmów będziemy mogli się cieszyć wspaniałym dźwiękiem, to z pewnością w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam kino domowe. Jego zaletą jest to, że mamy kilka różnych głośników, które będą się między sobą różniły wielkością, jak i dźwiękiem, który będziemy słyszeli, a dzięki temu, że będą one rozmieszczone po całym pomieszczeniu, będziemy mieli pewność, że faktycznie tym dźwiękiem będziemy otuleni. Jednak musimy tutaj dobrać takie kino domowe do wielkości pomieszczenia i akustyki jaka w nim panuje, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że efekt końcowy będzie dokładnie taki jak chcemy. Jednak musimy mieć również świadomość, że kino domowe będzie zabierało sporo miejsca, a jeśli nie ustawimy w odpowiedni sposób głośników, to efekt będzie daleki od oczekiwanego. Dlatego warto rozważyć czy faktycznie inwestować w takie rozwiązanie, czy może skorzystać z czegoś innego, zwłaszcza jeśli tego miejsca mamy naprawdę niewiele.

Jednak zestaw stereo?

Jeżeli mamy stosunkowo małą przestrzeń i wiemy, że nie będziemy mogli w niej ustawić kilku różnych głośników, w taki sposób, aby dźwięk nas otulał, to z pewnością powinniśmy przychylniejszym okiem spojrzeć na zestaw stereo. Zabiera on znacznie mniej miejsca, ale jednocześnie oferuje nam tak dobrane głośniki, że dźwięk, który będzie do nas docierał będzie faktycznie dobrej jakości. Co więcej, taki zestaw stereo będziemy mogli dobrać w taki sposób, abyśmy mogli słyszeć również basy, a to one w znacznej mierze odpowiadają za efekt końcowy, jaki dociera do naszych uszu. Może się również okazać, że decydując się na taki zestaw stereo, zapłacimy za niego znacznie mniej, a będziemy mieli zagwarantowane niesamowite doznania podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Jeśli mamy duże pomieszczenie, to z pewnością warto się zdecydować na zestaw kina domowego.

Jednak przy mniejszym pokoju lepiej sprawdzi się zestaw stereo..