Jak rozdzielczość przetwornika C/A wpływa na jakość dźwięku?

Jak rozdzielczość przetwornika C/A wpływa na jakość dźwięku?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w stanie usłyszeć wyłącznie dźwięk analogowy. To oznacza, że w naszym zestawie audio musi znajdować się przetwornik C/A, ponieważ to właśnie on jest odpowiedzialny za przekładanie sygnału cyfrowego na sygnał analogowy. Co więcej, to jak będzie działał taki przetwornik, w jaki sposób będzie dochodziło do przekształcenia tego sygnału, będzie miało spory wpływ na to, jakiej jakości dźwięk będzie do nas docierał.

Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli co wpływa na jakość dźwięku i na co powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na zakup konkretnego przetwornika.

Liczba dyskretnych wartości

Powinniśmy mieć świadomość, że rozdzielczość przetwornika określana jest przez liczbę dyskretnych wartości jakie on wytwarza. Jest ona wyrażana w bitach, ale czasami również w woltach.

Warto jednak też pamiętać, że na samą rozdzielność ma wpływ szum, a mówiąc konkretniej stosunek sygnału do szumu. To oznacza, że im więcej jest tego szumu tła, a więc sygnału niepożądanego, tym gorszy jest sygnał użyteczny, a więc też tym gorszy będzie dźwięk, który będzie docierał do naszych uszu. Dlatego też, powinniśmy szukać takich urządzeń i takich kabli, które maksymalnie pozwolą nam ograniczyć te szumy, zmniejszyć te niepożądane zakłócenia sygnału, tak abyśmy mieli pewność, że nic nie będzie przeszkadzało w tym, aby do naszych uszu docierał czysty dźwięk, który będzie zmieniony w minimalnym stopniu.

To też oznacza, że nie tylko musimy wybrać dobrej jakości przetwornik C/A, ale także zadbać o to, aby był on połączony z pozostałymi urządzeniami kablami, o odpowiedniej jakości.

Różne sposoby działania

Musimy mieć świadomość, że przetworniki, które są nam oferowane, będą prezentowały różne sposoby działania. To oznacza, że musimy zobaczyć w jaki sposób może być przekładany taki sygnał, jak to wszystko działa i co będzie miało wpływ na jakość dźwięku.

Im więcej różnych zmiennych weźmiemy pod uwagę, tym większa będzie szansa, że wybierzemy taki przetwornik C/A, który będzie pasował do naszego sprzętu i który będzie dawał nam największą szansę na to, że odtworzony sygnał będzie nam oferowany na tym samym poziomie, co sygnał przed odtwarzaniem. Jednak żeby tak było, musimy mieć gwarancję, że częstotliwość próbkowania jest równa podwojonej najwyższej częstotliwości składowej sygnału. Wówczas będziemy mieli największą szansę na to, że dźwięk, który będzie do nas docierał, będzie praktycznie niezmieniony.

Warto zobaczyć jak działa przetwornik C/A i sprawdzić, jakie mamy tutaj możliwości, tak abyśmy dobrali rozwiązanie najlepsze w naszym przypadku.