Jak odpowiednio dobrać subwoofer do systemu? – 3 Porady

Jak odpowiednio dobrać subwoofer do systemu? – 3 Porady

Nawet najlepszej jakości głośniki, nie zapewnią nam odpowiedniej przyjemności ze słuchania ulubionej muzyki czy oglądania kinowych hitów, jeśli źle je dobierzemy. Dlatego też, zanim wybierzemy się do sklepu i zajmiemy się zakupami, powinniśmy najpierw sprawdzić co mamy do wyboru, co najlepiej będzie się sprawdzało w naszym przypadku i na co powinniśmy zwracać uwagę, pamiętając również o wielkości naszego pomieszczenia i możliwościach rozstawienia głośników.

Główne elementy

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, jakie główne elementy musimy brać pod uwagę, aby mieć pewność, że w odpowiedni sposób dobierzemy subwoofer.

Pamiętajmy, że to właśnie on odpowiada za niskie brzmienia, a więc to dzięki niemu bas będzie dawał niesamowite wrażenie, a my będziemy mieli poczucie, że wszystkie ściany w naszym domu wprowadziliśmy w drżenie. Możemy kupić subwoofer aktywny, który będzie miał odpowiednio dobrany wzmacniacz. Ale możemy wybrać również subwoofer pasywny, gdzie ten wzmacniacz będziemy musieli dopasować samodzielnie.

Niezwykle ważne wówczas będzie to, aby odpowiednio dobrać taki subwoofer do mocy głośników, która określana jest w watach. Wówczas będziemy mieli wpływ nie tylko na głośność, ale również na głębię, dynamikę i czystość dźwięków, które będą do nas docierały. Warto tutaj również zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia, a więc zakres tonów, jaki jest w stanie wyemitować nasz subwoofer i kolumny, które będą z nim połączone.

O tym też pamiętajmy

Może się to wydawać dziwne, jednak powinniśmy mieć świadomość, że na jakość dźwięku, który będzie do nas docierał, wpływ będzie miała również obudowa subwoofera i kolumn. Jeśli zdecydujemy się na taką z systemem bass reflex to będziemy mieli pewność, że niskie tony będą miały jeszcze mocniejsze brzmienie. No i powinniśmy wiedzieć, że kolumna może być ekranowana magnetycznie, dzięki czemu nie będzie zakłócała pracy innych urządzeń.

Warto także się zastanowić czy będziemy chcieli mieć subwoofer postawiony na podłodze, na jakichś meblach czy podwieszany, bo wówczas także powinniśmy dobrać odpowiednią kolumnę, która pozwoli nam na jego odpowiednie ustawienie, tak aby przy okazji maksymalnie zmniejszyć ryzyko drgań, które mogłyby zakłócać brzmienie. Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, porównać różne propozycje na subwoofer i sprawdzając ich parametry wybrać taką ofertę, która będzie pasowała do naszych głośników. Wówczas będziemy mieli gwarancję niesamowitego brzmienia, które z pewnością zaspokoi nasze oczekiwania.