Czym jest subwoofer i dlaczego go potrzebujesz?

Czym jest subwoofer i dlaczego go potrzebujesz?

Jeżeli jesteśmy na etapie przygotowywania kina domowego i właśnie mamy wybierać głośniki, to przede wszystkim powinniśmy poszukać na ich temat jak najwięcej informacji. Jeśli będziemy wiedzieli, za co odpowiada każdy z nich, łatwiej będzie nam powiedzieć, w które rozwiązania powinniśmy zainwestować i dlaczego tak ważne jest to, aby wybierać właśnie taką, a nie inną propozycję. Może się wówczas też okazać, że z taką świadomością działania poszczególnych głośników łatwiej będzie nam zdecydować się na trochę droższe propozycje, które jednocześnie zagwarantują nam lepszą jakość dźwięków.

Poznajmy jego funkcje

Może się okazać, że początkowo nie będziemy przekonani co do tego, czy potrzebny jest nam subwoofer. Będziemy mieli tyle różnych głośników, to po co jeszcze nam kolejny? Jednak warto tutaj zaznaczyć, że to właśnie on będzie nam zapewniał niesamowite brzmienie, którego nie zaoferuje nam żaden inny głośnik. Jeśli zdecydujemy, że do naszego kina domowego ma być podłączony subwoofer, to będziemy mieli pewność, że bez najmniejszych problemów będziemy mogli odtwarzać dźwięki niskotonowe. To oznacza, że będziemy mogli wydobyć bas, sprawiający wrażenie, że ściany w naszym pomieszczeniu będą drżały.

To właśnie subwoofer będzie odpowiadał za uzyskanie odpowiedniego brzmienia podczas oglądania filmów, co sprawi, że łatwiej będzie nam się wczuć w to, co będzie się działo na ekranie.

Jaki model powinniśmy wybrać?

Jeżeli daliśmy się przekonać i teraz rozumiemy dlaczego przyda nam się subwoofer, to musimy też wiedzieć, że jest on oferowany w formie aktywnej i pasywnej. Ten pierwszy jest droższy, ale ma wbudowany wzmacniacz, dzięki czemu też będziemy potrzebowali mniej miejsca, aby ustawić cały ten sprzęt. Z drugiej strony subwoofer pasywny jest tańszy, ale musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli tutaj dokupić wzmacniacz, co nie tylko będzie się wiązało z koniecznością doboru i zakupu odpowiedniego wzmacniacza pasującego do mocy głośnika, ale także będziemy musieli znaleźć na nie więcej miejsca, tak aby te dwa sprzęty spokojni zmieściły się w pomieszczeniu, w którym chcemy zamontować nasze kino domowe. Warto się zastanowić, która opcja bardziej nam się podoba, bo w przypadku subwoofera pasywnego z pewnością będziemy musieli poświęcić więcej czasu na właściwe złożenie całego sprzętu, aby zyskać dokładnie takie brzmienie, na jakim nam zależy. Warto zobaczyć jak wiele może nam zaoferować subwoofer. Może się okazać, że to właśnie on będzie przede wszystkim odpowiedzialny, za niesamowite brzmienie, jakie uda nam się uzyskać podczas oglądania filmu.