Co to jest przetwornik C/A?

Co to jest przetwornik C/A?

Lubimy gdy otaczają nas dźwięki, gdy w wykonywaniu codziennych obowiązków towarzyszy nam ulubiona muzyka? Jeśli tak właśnie jest, to z pewnością będzie nam zależało na tym, aby w naszym domu znalazł się dobrej jakości zestaw audio, który pozwoli nam się cieszyć czystymi, niczym nie zakłóconymi dźwiękami. Dlatego też, powinnyśmy się dowiedzieć, z czego ma się składać taki zestaw i na co powinniśmy zwracać uwagę przy jego wyborze. Im dokładniej dopasujemy do siebie jego poszczególne elementy, tym większa będzie szansa, że faktycznie będziemy zadowoleni z ostatecznego brzmienia jakie będzie docierało do naszych uszu.

Czym jest przetwornik?

Jednym z ważniejszych elementów zestawu audio jest z pewnością przetwornik C/A. Odpowiada on za przetwarzanie sygnału cyfrowego na sygnał analogowo, bo tylko taki jest w stanie dotrzeć do naszego ucha, a więc jedynie taki sygnał jesteśmy w stanie usłyszeć.

To właśnie przetwornik C/A sprawia, że dyskretny sygnał cyfrowy przetworzony jest na równoważny sygnał analogowy, który możemy nie tylko usłyszeć, ale który również oferowany nam jest w wysokiej jakości. To właśnie między innymi dzięki temu urządzeniu możemy mieć pewność, że dźwięk, który będzie do nas docierał będzie czysty i niczym niezakłócony. Jeśli chodzi o budowę takiego przetwornika, to warto wiedzieć, że ma on kilka wejść i jednocześnie tylko jedno wyjście.

Różne metody przetwarzania

Im więcej będziemy wiedzieli o przetworniku C/A, tym łatwiej będzie nam wybrać takie urządzenie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. To oznacza, że musimy wiedzieć, że taki przetwornik może przetwarzać sygnał cyfrowy na analogowy na kilka sposobów.

Może to być droga równoległa, podczas której wszystkie bity sygnału są doprowadzane równolegle. Może się to odbywać szeregowo, a więc sygnał wyjściowy jest wytwarzany dopiero po wszystkich bitach wejściowych, jednak ten sposób jest wolniejszy od tego pierwszego. Jest jeszcze metoda przetwarzania wagowa i zliczana. Wszystko to będzie miało wpływ na jakość dźwięku, który będzie do nas docierał, a więc naprawdę dokładnie powinniśmy się zastanowić na czym najbardziej nam zależy i jakie rozwiązania będą najlepsze w naszym przypadku. Możliwości jest sporo, przetworniki mogą się mniej lub bardziej między sobą różnić, a to oznacza, że musimy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii.

Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości, jakie przetworniki są nam proponowane i które z nich będą dla nas najlepiej dobrane. Sposób przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy będzie miał wpływ na jakość dźwięku.